FULL LIST: How Ugandan MPs Voted On Initial Passing of Age Limit Bill

BY BYANSI Samuel Baker
On Wednesday afternoon, Members of Parliament voted on  the  consitutional ammendment Bill No. 2 of 2017 at its second reading stage.

A total of 317 MPs voted in support of the Raphael Magyezi bill, 97 voted against while 2 abstained.

Below is how they voted

    NAME CONSTITUENCY DISTRICT VOTE
ABABIKU JESCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ADJUMANI YES
ABACANON GUTOMOI ERUTE COUNTY NORTH LIRA NO
ABALA DAVID NGORA COUNTY NGORA YES
ABIGABA CUTHBERT MIREMBE KIBALE COUNTY KAMWENGE YES
ABIRIGA IBRAHIM Y.A. ARUA MUNICIPALITY ARUA YES
ACHEN CHRISTINE AYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ALEBTONG YES
ACHIA REMIGIO PIAN COUNTY NAKAPIRIPIRIT YES
ACHIA TERENCE NACO BOKORA COUNTY NAPAK YES
ACHIENG SARAH OPENDI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE TORORO YES
ACHIRO LUCY OTIM ARUU NORTH COUNTY PADER NO
ACIDRI JAMES MARACHA EAST COUNTY MARACHA NO
ACOM JULIUS BUA OTUKE COUNTY OTUKE YES
ADEKE ANNA EBAJU FEMALE YOUTH REPRESENTATIVE NO
ADOA HELLEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SERERE YES
ADOME BILDAD MOSES JIE COUNTY KOTIDO NO
ADONG LILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NWOYA NO
AGABA ABBAS MIGISHA KITAGWENDA COUNTY KAMWENGE YES
AJILO MARIA GORETTI ELOGU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABERAMAIDO YES
AKAMBA PAUL BUSIKI COUNTY NAMUTUMBA YES
AKAMPURIRA PROSSY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBANDA YES
AKELLO JUDITH FRANCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AGAGO NO
AKELLO LILLY YES
AKELLO LUCY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURU NO
AKELLO SILVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OTUKE NO
AKENA JAMES MICHAEL JIMMY LIRA MUNICIPALITY LIRA NO
AKOL ANTHONY KILAK NORTH COUNTY AMURU
AKORA MAXWELL MARUZI COUNTY APAC NO
AKUGIZIBWE LAWRENCE MWENGE COUNTY NORTH KYENJOJO YES
AKURUT VIOLET ADOME DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KATAKWI YES
ALEPER AACHILLA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOTIDO YES
ALERO TOM AZA WEST MOYO COUNTY MOYO YES
ALI MOSES ADJUMANI WEST COUNTY ADJUMANI YES
ALIONI YORKE ODRIA ARINGA SOUTH COUNTY YUMBE YES
ALUM SANTA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OYAM NO
ALYEK JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOLE YES
AMEEDE AGNES DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PALLISA YES
AMERO SUSAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURIA NO
AMODING MONICAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KUMI NO
AMONG ANNITA ANNET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKEDEA YES
AMONGI  BETTY ONGOM OYAM COUNTY SOUTH OYAM YES
AMONGIN JACQUILINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NGORA YES
AMORU PAUL DOKOLO NORTH COUNTY DOKOLO YES
AMULE DOREEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMOLATAR YES
ANGELLA FRED MOROTO MUNICIPALITY MOROTO YES
ANGUNDRU MOSES TEREGO WEST COUNTY ARUA YES
ANGURA FREDRICK TORORO SOUTH COUNTY TORORO YES
ANITE EVELYN KOBOKO MUNICIPALITY KOBOKO YES
ANYAKUN ESTHER DAVINIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKAPIRIPIRIT YES
 ANYWARACH JOSHUA CARTER PADYERE COUNTY NEBBI NO
AOGON SILAS KUMI MUNICIPALITY KUMI NO
AOL BETTY OCAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GULU NO
AOL JACQUELINE RAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NEBBI YES
ARIDRU GABRIEL AJEDRA GADISON VURRA COUNTY ARUA YES
ARIKO HERBERT SOROTI MUNICIPALITY SOROTI NO
ARINAITWE RWAKAJARA WORKERS REPRESENTATIVES YES
ARINDA GORDON KAKUUNA BUSHENYI -ISHAKA MUNICIPALITY BUSHENYI YES
ASABA NSABIMANA PAUL KYAKA NORTH COUNTY KYEGEGWA YES
ASAMO  HELLEN GRACE PERSONS WITH DISABILITIES YES
ASIIMWE EVERLYNE UPDF REPRESENTATIVE YES
ASIKU ELLY ELIAS KOBOKO NORTH COUNTY KOBOKO YES
ASINDE BRENDA SUUBI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IGANGA YES
ATIANG STELLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOROTO YES
ATIKU BENARD AYIVU COUNTY ARUA NO
ATIM BEATRICE ANYWAR KITGUM MUNICIPALITY KITGUM YES
ATIM JOY ONGOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LIRA NO
ATIM OGWAL CECILIA BARBARA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE DOKOLO NO
ATUHAIRE JACKLET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SHEEMA YES
AVARA JANE YES
AWOR BETTY ENGOLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE APAC YES
AYAKA ROSE ATIMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MARACHA YES
AYEBAZIBWE JASTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ISINGIRO YES
AYEPA MICHAEL LABWOR COUNTY ABIM YES
AYOO TONNY KWANIA COUNTY APAC YES
AZAIRWE DOROTHY NSHAIJA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMWENGE YES
BABA JAMES BOLIBA KOBOKO COUNTY KOBOKO YES
BABIRYE JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUIKWE YES
BABIRYE KITYO SARAH YOUTH REPRESENTATIVE CENTRAL YES
BABIRYE MARY KABANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASAKA NO
BABIRYE VERONICA KADOGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUYENDE YES
BAFAKI GORDON KAZO COUNTY KIRUHURA YES
BAGIIRE AGGREY HENRY BUNYA COUNTY WEST MAYUGE YES
BAGOOLE JOHN NGOBI LUUKA NORTH COUNTY LUUKA YES
BAGUMA SPELLANZA MUHENDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYENJOJO YES
BAHATI DAVID NDORWA COUNTY WEST KABALE YES
BAKABULINDI CHARLES WORKERS REPRESENTATIVES YES
BAKIREKE NAMBOOZE BETTY MUKONO MUNICIPALITY MUKONO NO
BALYEKU MOSES GRACE JINJA MUNICIPALITY WEST JINJA YES
BANGIRANA ANIFA KAWOOYA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SSEMBABULE YES
BARYAYANGA ANDREW AJA KABALE MUNICIPALITY KABALE NO
BARYOMUNSI CHRIS KINKIZI COUNTY EAST KANUNGU YES
BASEKE FRED NTENJERU COUNTY SOUTH KAYUNGA YES
BATEGEKA LAWRENCE HOIMA MUNICIPALITY HOIMA YES
BBUMBA SYDA M. NAMIREMBE NAKASEKE NORTH COUNTY NAKASEKE YES
BEBONA BABUNGI JOSEPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUNDIBUGYO YES
BIGIRWA  NORAH NYENDWOHA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULIISA NO
BINTU LUKUMU JALIA N. DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASINDI YES
BIRAAHWA MUKITALE BULIISA COUNTY BULIISA ABSTAINED
BIRUNGI CAROLYN NANYONDO KYAMUSWA COUNTY KALANGALA YES
BITANGARO SAM KWIZERA BUFUMBIRA COUNTY SOUTH KISORO YES
BUKENYA MICHEAL IGA BUKUYA COUNTY MUBENDE YES
BURUNDO MUSINGO  ALEX BULAMBULI COUNTY BULAMBULI YES
BUSINGYE MARY KAROORO OKURUT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUSHENYI YES
BUTIME TOM MWENGE CENTRAL COUNTY KYENJOJO YES
BUTURO NSABA BUFUMBIRA COUNTY EAST KISORO YES
BWINO FRED KYAKULAGA KIGULU COUNTY NORTH IGANGA YES
BYABAGAMBI JOHN IBANDA COUNTY SOUTH IBANDA YES
BYANDALA ABRAHAM JAMES KATIKAMU COUNTY NORTH LUWEERO YES
BYARUGABA ALEX ISINGIRO COUNTY SOUTH ISINGIRO YES
BYEKWASO FLAVIA (LT COL.) UPDF REPRESENTATIVE YES
BYIBESHO SAM KISORO MUNICIPALITY KISORO YES
CENTENARY FRANCO ROBERT KASESE MUNICIPALITY KASESE NO
CHEKAMONDO RUKIYA KULANY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAPCHORWA YES
CHEKWEL LYDIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KWEEN YES
CHELIMO REUBEN PAUL KONGASIS COUNTY BUKWO YES
CHEMUTAI EVERLYN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKWO NO
CHEPTORIS SAM MANGUSHO KAPCHORWA MUNICIPALITY KAPCHORWA YES
DHAMUZUNGU  GEOFREY BUDIOPE EAST COUNTY BUYENDE YES
DIRI BABA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOBOKO YES
DRIWARU ZAITUN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE YUMBE YES
D’UJANGA SIMON GIW OKORO COUNTY ZOMBO YES
DULU ANGEL MARK ADJUMANI EAST COUNTY ADJUMANI
ECWERU MUSA FRANCIS AMURIA COUNTY AMURIA YES
EGUNYU NANTUME JANEPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUVUMA YES
EITUNGANANE ESIANGU KENNETH SOROTI COUNTY SOROTI NO
ELOTU COSMAS DAKABELA COUNTY SOROTI YES
ETUKA ISAAC JOAKINO UPPER MADI COUNTY ARUA YES
FUNGAROO KAPS HASSAN OBONGI COUNTY MOYO NO
GAFABUSA  RICHARD MUHUMUZA BWAMBA COUNTY BUNDIBUGYO NO
GALABUZI DENNIS SSOZI BUSIRO COUNTY NORTH WAKISO YES
GONAHASA FRANCIS BARNABAS KABWERI COUNTY KIBUKU YES
GUMA GUMISIRIZA DAVID IBANDA COUNTY NORTH IBANDA YES
GUME FREDRICK NGOBI BULAMOGI NORTH WEST COUNTY KALIRO YES
IGEME NABETA NATHAN SAMSON JINJA MUNICIPALITY EAST JINJA YES
IKOJO JOHN BOSCO BUKEDEA COUNTY BUKEDEA YES
ILUKOR CHARLES KUMI COUNTY KUMI YES
ISALA ERAGU VERONICA KABERAMAIDO COUNTY KABERAMAIDO YES
ISANGA MUSUMBA ISAAC BUZAAYA COUNTY KAMULI YES
KAAHWA TOPHACE BYAGIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE HOIMA YES
KABAFUNZAKI HERBERT RUKIGA COUNTY KABALE YES
KABAGYENYI ROSE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KISORO YES
KABAIJE SHEILA MWINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRUHURA YES
KABAZIGURUKA MICHEAL ANDREW NAKAWA DIVISION KAMPALA YES
KAFABUSA WERIKHE MICHAEL BUNGOKHO COUNTY SOUTH MBALE YES
KAFEERO SSEKITOLEKO ROBERT NAKIFUMA COUNTY MUKONO YES
KAFUUZI JACKSON KARUGABA KYAKA SOUTH COUNTY KYEGEGWA YES
KAHONDA DONONZIO RUHINDA COUNTY MITOOMA YES
KAHUNDE HELEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRYANDONGO NO
KAJARA ASTON PETERSON MWENGE COUNTY SOUTH KYENJOJO YES
KAJUNGU MUTAMBI ROSETTE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBARARA YES
KAKOOZA JAMES KABULA COUNTY LYANTONDE YES
KAKOOZA JOSEPH BUWEKULA COUNTY MUBENDE YES
KALEMBA CHRISTOPHER KAKUUTO COUNTY RAKAI YES
KALIISA JOVRINE KYOMUKAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IBANDA YES
KALULE SSENGO EMMANUEL GOMBA EAST COUNTY GOMBA YES
KALUYA ANDREW KIIZA NAMITEGO KIGULU COUNTY SOUTH IGANGA YES
KAMARA JOHN NIZEYIMANA BUFUMBIRA COUNTY NORTH KISORO YES
KAMATEEKA JOVAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITOOMA YES
KAMUGO PAMELA NASIYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDAKA YES
KAMUNTU EPHRAIM SHEEMA COUNTY SOUTH SHEEMA YES
KAMUSIIME CAROLINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUKIGA YES
KAMUSIIME PENTAGON INNOCENT BUTEMBA COUNTY KYANKWANZI YES
KANGWAGYE STEPHEN BUKANGA COUNTY ISINGIRO YES
KARUBANGA DAVID KIGOROBYA COUNTY HOIMA YES
KARUHANGA GERALD KAFUREEKA NTUNGAMO MUNICIPALITY NTUNGAMO
KARUNGI ELIZABETH BEIKIRIZE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KANUNGU
KASAIJA MATIA BUYANJA COUNTY KIBAALE YES
KASIBANTE MOSES RUBAGA DIVISION NORTH KAMPALA NO
KASIRIVU ATWOOKI BALTAZAR BUGANGAIZI WEST COUNTY KIBAALE YES
KASOLO ROBERT IKI-IKI COUNTY BUDAKA YES
KASOZI IBRAHIM BIRIBAWA MAKINDYE DIVISION EAST KAMPALA NO
KASOZI JOSEPH MUYOMBA BUKOTO COUNTY MID-WEST LWENGO YES
KASULE ROBERT NANSANA MUNICIPALITY KAMPALA YES
KASUMBA PATRICK PADDY BUJENJE COUNTY MASINDI YES
KATALI LOY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE JINJA
KATO LUBWAMA PAUL RUBAGA DIVISION SOUTH KAMPALA NO
KATOTO HATWIB KATERERA COUNTY RUBIRIZI YES
KATUMBA WAMALA EDWARD (GEN.) UPDF REPRESENTATIVE YES
KATUNTU ABDU BUGWERI COUNTY IGANGA NO
KATURAMU KIRIBEDDA HOOD PERSONS WITH DISABILITIES YES
KATUSABE GODFREY BUKONJO COUNTY WEST KASESE NO
KATUSHABE RUTH BUKOMANSIMBI NORTH COUNTY BUKOMANSIMBI YES
KATWESIGYE OLIVER KOYEKYENGA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUHWEJU YES
KEMIREMBE PAULINE KYAKA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LYANTONDE YES
KESANDE GRACE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBIRIZI YES
KHAINZA JUSTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDUDA NO
KIBALYA HENRY. M BUGABULA COUNTY SOUTH KAMULI NO
KIBUULE RONALD MUKONO COUNTY NORTH MUKONO YES
KIIZA MONDAY ERNEST MASINDI MUNICIPALITY MASINDI YES
KIIZA STELLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYEGEGWA YES
KIIZA WINFRED DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KASESE NO
KINOBERE HERBERT TOM KIBUKU COUNTY KIBUKU YES
KIPTERIT CHRISTOPHER UPE COUNTY AMUDAT YES
KISA STEPHEN BAKUBALWAYO LUUKA SOUTH COUNTY LUUKA YES
KISEMBO NOELINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE Kibaale YES
KITATTA ABOUD BUKOTO COUNTY WEST LWENGO YES
KITUTU  KIMONO MARY GORETTI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MANAFWA YES
KIWANDA  GODFREY MITYANA COUNTY NORTH MITYANA YES
KIWANUKA KEEFA KIBOGA  EAST COUNTY KIBOGA YES
KIYINGI DEOGATIUS D. GONZAGA BUKOMANSIMBI SOUTH COUNTY BUKOMANSIMBI
KIZIGE MOSES . K BUGABULA COUNTY NORTH KAMULI YES
KOLUO ANDREW TOROMA COUNTY KATAKWI YES
KOMAKECH LYANDRO GULU MUNICIPALITY GULU NO
KOMUHANGI MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASONGOLA YES
KORETA IVAN (LT. GEN.) UPDF REPRESENTATIVE
KULAYIGYE FELIX MUTIINI (COL.) UPDF REPRESENTATIVE YES
KUMAMA NSAMBA GEORGE WILSON BBAALE COUNTY KAYUNGA YES
KUNIHIRA AGNES WORKERS REPRESENTATIVES YES
KUSASIRA PEACE KANYESIGYE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUKONO YES
KUTEESA PECOS ONESMUS UPDF REPRESENTATIVE YES
KUTESA  SAM KAHAMBA MAWOGOLA NORTH COUNTY SSEMBABULE YES
KWIYUCWINY GRACE FREEDOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ZOMBO YES
KYAGULANYI SENTAMU KYADONDO COUNTY EAST WAKISO NO
KYAMBADDE AMELIA ANNE MAWOKOTA COUNTY NORTH MPIGI YES
KYEYUNE HARUNA KASOLO KYOTERA COUNTY RAKAI YES
KYOMUHENDO JENNIFER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAGADI

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*